Fotórestaurálás alatt ma azt értjük, hogy a régi, töredezett, hiányos képből készítünk egy digitális másolatot. Ezt is kétféleképpen: vagy beszkenneljük /kis képeknél, egyszerűbb hibáknál/, vagy lefotózzuk / nagy felbontásban, esetenként több megvilágításban/. A kép újrafotózása sokkal jobb eredményeket produkál. A szkennelés a hibákat sokszor felerősíti, a tépődéseknél hamis árnyékok képződnek, a raszteres képeknél pedig felerősíti a hibákat. A régi képhez nem nyulunk, ugyanis a régi vegyszerek összetétele ismeretlen, váratlan romlások, meglepetések következhetnek be. ezért a régi kép restaurálása körülményes, jóval tetemesebb költségű. A digitális változatnál a kép felújítása látványos, hiteles, és olcsóbb. Lehetséges a képek félmatt, illetve fényes felületű elkészítése hagyományos laborálása.
Mi is az, amit ma fotórestaurálás alatt értünk? A sok évtizede készült fényképek kémiai reakciója más és más, sokszor kiszámíthatatlan. Olykor velem is előfordult, hogy a kép egy tisztító fürdő után fehér pöttyökkel lett tele. Bizonyára tudja mindenki, hogy a híres Petőfi Sándorról készült daugerrotípia elég körülményes úton jött elő újra. A híres fotóriporter és szakfényképész Escher Károly biztos ami biztos alapon egy hasonló körülmények között készült fényképen kísérletezett. A kép váratlanul kifakult a restaurálás közben, még láthatta, hogy egy korai Kossuth Lajos arcmása tűnik el! 12 évig ezután nem nyúlt a Petőfi kópiához, biztosra akart menni! A mai világban ennyi időnk nincs, viszont a tönkrement, illetve feújítandó képekről, elsárgult, töredezett másolatokról kitűnő digitális anyagot tudunk készíteni. Kétféle képpen: vagy egy fotószkennerrel bevisszük a számítógépbe, vagy pedig különleges világítás alá helyezve lefényképezzük az eredetit!
Ez utóbbi a gyakoribb, hiszen a szkenner bármilyen fotóra is van kifinomítva, nem tudja a finomszemcsés képeket, a megdomborodott képeket normálisan levilágítani.
Íme egy melléklet, hogyan válik a töredezett képből retusált!
Fotórestaurátorunk Bártfai Balázs fényképész, aki 2003 óta türelemmel és gondossággal retusálja a régi, szakadt, hiányos fotórestaurálásra szoruló képeket. A legváltozatosabb képek kerülnek hozzánk, a legkülönbözőbb hibákkal, elképzelésekkel.
A fotórestaurálás, fényképfelújítás legnagyobb problémáját a hiányos fényképek felújítása jelenti. Különösen nagy feladat arcrészlet hiányát kiegészíteni. Ilyenkor jó, ha esetleg van még másik fénykép is az illetőről, hogy lássuk, milyen lehetett az arca. Ha nincs, akkor megpróbáljuk kitalálni!
A fotórestaurálás legérdekesebb része az, amikor a kép mindenki számára értékes lesz, mert a kor hangulatát árasztja. Olyan igaz dokumentum, ami tényleg bizonyít. Ezek a képek nem csak családi ereklyék, hanem gazdát is cserélnek, mert a lakás díszei, egy kort szinte már művészi magasságokban mutatnak be!